A klasszikus balett szigorú formanyelv, mely meghatározott testfelépítést, izomzatot, és hajlékonyságot igényel.
A gyermekórákon eltöltött évek után kerül sor a balett előkészítésére, mely kombinált fekvő és ülő középgyakorlatokból állnak, mely a balett rúdhoz állást készíti elő. Olyan gyakorlatokat végzünk, mely hasonló az álló gyakorlatokhoz, de tehermentesítve a lábat és elkerülve az egyensúly vesztést segíti a képzést.
Lábemelések, láblendítések, a kifelé forgatott pozíciók elsajátítása, megerősítése. Hátizom gyakorlatok, kargyakorlatok és sok- sok tágítás.
A klasszikus balett órák már a rúdnál zajlanak. A balett metodikáját használva építjük fel a gyakorlatokat: rúdgyakorlat, középgyakorlat, diagonál gyakorlat és kombinációk.
A balett elképesztően nagy fegyelmet és koncentrációt igényel. A mozdulatok aprólékos kidolgozása nagyon fontos. Egy-egy gyakorlat tanítását már 7-8 évesen elkezdjük, de 4-5 év mire az kezd hasonlítani ahhoz, amit látni szeretnénk. Nagyfokú kitartást és fájdalom tűrő képességet is igényel. A mozdulat, ha nem megy elsőre, nem adjuk fel, csináljuk, gyakoroljuk, a munka meghozza a gyümölcsét. A nyújtás, tágítás pedig sokaknak fájdalmas, de gyakorlással látványos fejlődés érhető el.